Radca Kraków kancelaria rady prawnego w Krakowie

Prawo spadkowe

Znajomość zagadnień związanych z prawem może okazać się dla nas nieoceniona w wielu sytuacjach życiowych. Chociaż interesowanie się kodeksem prawnym i wszelkimi wchodzącymi w życie ustawami nie należy do najbardziej ekstremalnych zainteresowań, to jednak warto wiedzieć co dzieje się w prawie tak by móc odpowiednio zareagować w niektórych sytuacjach życiowych.

Jakież jest zdziwienie niektórych ludzi, którzy otrzymując spadek dowiadują się, że prawo spadkowe przewiduje sytuacje, w której mogą oni odziedziczyć nawet długi ?! To szokujące dla niektórych, ale spadek to nie tylko cały dobytek pozostawiony przez zmarłego – o ile osoba była uczciwa, pracowała przez całe życie i starała się oszczędzać pieniądze to można spodziewać się, że taka osoba pozostawiła po sobie między innymi mieszkanie, oszczędności finansowe na koncie czy inne troszkę mniej wartościowe przedmioty, jak meble, biżuteria i tym podobne.

Prawo spadkowe nie ma jednak litości dla spadkobierców długu, bo przecież niektórzy z nas mogą otrzymać spadek po bliskim członku rodziny, który był alkoholikiem, narkomanem czy też zadłużał się na hazard.

Wiele osób nie wie co robić w takim przypadku i jak podkreślają adwokaci nie za bardzo jest się tak łatwo wywiązać z takich sytuacji. Na szczęście ma się jednak około 6 miesięcy na odrzucenie otrzymanego spadku, dlatego osoba, która dowie się, że w spadku otrzymała dług, powinna jak najszybciej zgodnie z tym co prawo spadkowe stanowi – zrezygnować z otrzymania spadku.

Ciężko byłoby spodziewać się, że ktoś kto otrzyma spadek w postaci długu zdecyduje się go przyjąć, dlatego wszyscy spadkobiercy długu starają się jak najszybciej zrezygnować z takiego spadku. Co jednak jeśli wyjeżdżamy za młodu zagranicę, w poszukiwaniu lepszego jutra, nie utrzymujemy kontaktów z najbliższą rodziną, a dopiero po kilku latach od śmierci bliskiego członka rodziny, alkoholika, który zaciągał wiele długów dowiadujemy się, że staliśmy się według tego co mówi prawo spadkowe jedynym spadkobiercą ogromnych długów ?!

Wtedy nasza sytuacja wydaje się być nie do pozazdroszczenia, gdyż w świetle prawa termin, w którym mogliśmy zrezygnować z otrzymania długu już dawno minął, a żaden sąd nie będzie zobligowany do tego by uznać nasze racje stwierdzające, że byliśmy zagranicą od dobrych kilku lat za zasadne.

Często w takich właśnie przypadkach musi interweniować wynajęty przez nas prawnik, chociaż sprawy, w których chcemy zrezygnować ze spadku po terminie przewidzianym w ustawie będą ciągły się bardzo długo oraz ciężko spodziewać się, że zawsze uda się je wygrać, nawet jeżeli zatrudni się najlepszego prawnika w mieście.

adres: ul. Starowiślna 66/2, 31-035 Kraków
telefon: 796 906 306
Realizacja: Internet Arts